Рафтинг в Карпатах

АБО ЯК ПРАВИЛЬНО ВІДЧАЛИТИ ТА ПРИЧАЛИТИ У МОРІ ПРОПОЗИЦІЙ


Сплави гірськими ріками в Карпатах поступово з чогось нового та незвичного стають розповсюдженим явищем і за популярністю наближаються до гірських лиж (замінюють їх у теплу пору року). Спробуємо з'ясувати, що таке рафтинг і як правильно готуватися та вибирати варіанти цього виду розваг. Спершу відкриємо суть основних термінів та понять.

Глосарій рафтингу

Рафт — надувний багатосекційний човен спеціальної конструкції, що складається із замкнутого балону, розділеного на чотири окремі секції, надувного дна та подушок-розпірок, що служать не тільки для додаткової міцності, а й для сидіння. Найпоширеніші 6-8-місні рафти, та зустрічаються і двадцятимісні гіганти. Такі човни міцні, маневрені, мають пружний корпус, завдяки чому стійкі на воді та безпечні для сплавів на гірських річках. На рафті веслярі розміщуються рівномірно на лівому та правому бортах, прицьому фіксують ноги в спеціальних петлях на дні човна. На корму сідає досвідчений інструктор, що керує рафтом та задає напрямок руху. Команда, веслуючи синхронно, забезпечує швидкість та допомагає інструктору здійснювати маневри. Тут використовують однолопастеві весла (канойні), якими працюють кожен зі своєї сторони.

Каяк — одно-, дво- та тримісний човен, в якому веслувальники сидять на центральній осі човна позаду один одного (якщо більше 1 ос.) та гребуть дволопастевими весллами обабіч човна (каякерське, байдарочне весло). Каяки бувають поліетиленовими, пластиковими, надувними та каркасними. nota bene Байдарка — термін, розповсюджений переважно на пострадянському просторі, що використовувався для означення дво- та тримісних каяків.

Поліетиленові каяки виготовляють із дуже міцного сучасного матеріалу, тому вони довговічні, їм не страшні зіткнення з камінням чи склом. Поліетиленові каяки розрізняють за способом посадки веслувальників. Sit-in — посадка всередині, що передбачає місце для каякера у відкритому внутрішньому об’ємі човна. Отвір, де перебуває весляр, закривається так званою “спідницею”, яка не дає воді потрапляти всередину. Sit-on-top — посадка зверху, коли човен має закритий внутрішній об’єм, а каякер сидить зверху. Такий варіант розповсюджений на морських теренах.

Пластикові каяки є менш міцними у порівнянні з поліетиленовими, зате легші. У певних випадках це має вирішальне значення (змагання, тренування на гладкій воді).

Надувні каяки не такі міцні — можливі проколи-порізи. Зате вони добре тримаються на воді, більш стійкі до перевороту та краще піходять каякерам-початківцям. А ще вони легкі та зручні в транспортуванні. За своєю конструкцією трохи нагадують рафти, тільки більш видовжені та з іншою схемою розміщення веслувальників. Часто через цю схожість їх ще називають “байдорафтами”.

Каркасні каяки складаються з міцного та легкого каркасу та натягнутої на нього “шкури”, яка в наш час є синтетичною. Човни такої конструкції можна вважати пращурами усіх сучасних каяків: на них ескімоси полювали на морських просторах. Каркасні каяки зручні для транспортування та зберігання, але складна конструкція забирає досить багато часу та зусиль для того, щоб приготувати човен до сплаву. Вони переважно не пристосовані для бурхливої води, де ймовірність їх пошкодження дуже висока (ремонт байдарок є досить складним).

Туристичний катамаран — плавзасіб складної конструкції, що складається з двох надувних корпусів-балонів, які паралельно з’єднані між собою каркасом з поздвожніх та поперечних труб (дерев’яні, металеві). Труби між собою фіксуються мотузками, смужками ґуми, болтовими з’єднаннями та інколи навіть скотчем. Усе більшої популярності набувають катамарани з надувним каркасом, які поєднали елементи рафта і катамарана. Бувають дво-, чотири-, шести-, восьми- та десятимісними. Хоча можна зустріти човни-гіганти на 12 чи навіть 16 посадочних місць. Веслярі розміщуються на балонах з обох сторін на спеціальних сидіннях. До човна на брухливій воді веслувальники кріпляться спеціальними стропами. Є варіанти канойної (більш спортивна посадка на колінах) та байдарочої посадки (на п’ятій точці). Також зустрічаються катамарани, де місця для гребців передбачені на рамі між балонами. У такому випадку весла використовують каякерські. Переваги катамаранів у порівнянні з рафтами — швидкість та краща маневреність при вмілому екіпажі. Серед недоліків — складність конструкції, більша ймовірність поломки у порівнянні з рафтом та вищий травматизм при аварійних ситуаціях.

Рафтинг — термін, що прийшов до нас із Заходу та набув узагальнювального значення для більшості активностей на воді. Якщо ж бути точним в його означенні, то це "сплав на рафтах". Хоча зараз, у ширшому значенні, вживається на позначення "сплаву на різнотипних човнах гірськими ріками". цікаво У Карпатах можна зустріти словосполучення “рафтинг на байдарках”. У вжиток поступово входять такі терміни, як рафт-табір, рафт-кемп та навіть байдорафт. Рафтинг, за міжнародними стандартами, має шість рівнів складності. Чим складніший та небезпечніший поріг чи річка, тим до вищого рівня їх зараховують.

Сплави — рідніше для наших теренів слово на позначення різних водних активностей. Хоча останнім часом більше використовується для опису спортивних категорійних мандрівок або ж сплавів на рівнинних ріках. наприклад Рідко почуєш “рафтинг на Дністрі”, частіше — “сплави на Дністрі”. Сплави відбуваються на різних плавзасобах: каное, каяках, катамаранах, байдарках, рафтах, плотах та SUP-дошках. Сезон сплавів триває переважно від квітня до жовтня. Хоч на гірських ріках можна починати й швидше, а на рівнинних закінчувати пізніше.

Каякінг — теж запозичений термін, що означає "сплави водними просторами на каяках". У більшості це слово асоціюється із чимось екстремальним та небезпечним, хоча каякінг може бути як на рівнинних ріках, озерах чи морях, так і на гірських (whitewater kayaking). Загалом, є чимало ВИДІВ каякінгу: екстремальний (або whitewater), слаломний (олімпійський вид спорту), на спокійній воді, рекреаційний, туристичний, морський, експедиційний, серфінг та фрістайл на каяках, рибальський. Кожен вид каякінгу вимагає спеціальних човнів: різних за довжиною та шириною. Цей вид сплавів передбачає повне “злиття” гребця з човном. Тут можливе виконання складних маневрів (наприклад ескімоський переворот, картвіл, луп), проходження навіть дуже вузьких ділянок та найскладніших порогів. Для занять каякінгом необхідно використовувати спеціальне спорядження: каяк, весло, шолом, жилет, спідниця.

Катамаранінг — неологізм, що інколи використовується для означення сплавів на катамаранах. Хоча широкого застосування цей термін не отримав. Сплави на цих плавзасобах, зазвичай, називають рафтингом. Хоча щирі шанувальники катамаранів та англійської мови мають повне право називати свої сплави катамаранінгом :-)

Огляд рік, районів і сезонів для рафтингу

В Україні гарантовано ПРИДАТНОЮ для сплавів у будь-який теплий сезон є ріка Чорний Черемош на ділянці с. Дземброня — с. Красник, 10 км. Саме цим і зумовлена найбільша популярність ріки Чорний Черемош для організації рафтинг- і каяк-турів. nota bene Інші ріки використовуються для організації рафтингу/каякінгу або у весняний час (квітень — травень), або в періоди сильних дощів і паводків.

Кемп “Білий Слон”, розташований у Дземброні, за рівнем якості, облаштованості та повноти послуг наближається до кращих європейських зразків.


Перелік НАЙЦІКАВІШИХ рік для рафтингу та каякінгу в Карпатах:
Чорний Черемош Білий Черемош Прут Чорна Тиса
Свіча Мізунка Опір Стрий


У більшості випадків на ріки Карпат організовують ОДНОДЕННІ радіальні виїзди з кемпів. Під час таких виїздів відбувається кількаразове проходження найцікавіших порожистих ділянок ріки протяжністю 10 — 15 км і повернення до кемпу. Попри це можна проводити й лінійні сплави тривалістю 5 — 6 днів. Зазвичай, карпатські ріки дозволяють здійснити 2-3-денні сплави в гірській частині (з порогами, водоспадами тощо), а потім перетворюються в традиційні рівнинні ріки з мальовничими берегами.

Якщо говорити про складність, то переважно це ріки ІІ — IV категорії складності (к. с.). Тож сплав ними можливий у випадку певного досвіду рафтингу на гірських ріках або супроводу досвідченого інструктора. У період сильних паводків складність деяких ділянок на деяких ріках може зростати до V к. с. (Прут, Мізунка, Чорна Тиса).

Ріка Чорний Черемош за складністю коливається у межах ІІ — ІІІ к. с. і при середньому рівні фізичної підготовки та проходженні коротких навчань і тренувань навіть люди без досвіду можуть здійснити самостійний сплав на надувних маломірних човнах (1-, 2- і 3-місних надувних каяках).

Прокат, спорядження та човни для рафтингу

Зазвичай, для організації рафтингу в Карпатах використовують 6-8-місні рафти, надувні каяки (одно-, дво- чи тримісні), а також катамарани (дво-, чотири- й шестимісні). Для людей, які мають належний досвід і підготовку, доступні сплави на поліетиленових white water каяках.

Найкомфортнішим для сплавів є неопренові чи сухі комбінезони. цікаво В Україні можна знайти якісний і недорогий варіант такого одягу від місцевого виробника http://ordana.com/.

Спорядження для рафтингу і каякінгу (човни, одяг, жилети, весла й шоломи) можна взяти напрокат у кемпі “Білий Слон”.

З ким їхати на рафтинг та як зробити правильний вибір?

водне спорядження Якщо спорядження, що використовується під час сплавів, — сучасне, якісне та різноманітне, то це означає, що ви отримаєте добротний та безпечний відпочинок. Адже зовсім нецікаво сплавлятись по низькій воді на величезних рафтах. У таких випадках набагато доречнішими будуть малі рафти чи надувні каяки. Так само зі зростанням вашого рівня майстерності обов’язково варто спробувати інші човни (аж до whitewater каяків) та отримати свою порцію адреналіну. Окремо слід звернути увагу на засоби безпеки: жилети, шоломи, весла та одяг для сплаву. Ці речі мають бути сучасними, якісними та відповідати вимогам безпеки. Якщо ж говорити про одяг, то він має забезпечувати комфортний сплав: доречні різноманітні комбінації з урахуванням човна, на якому ви сплавляєтесь.

кваліфікація інструкторів Це запорука якісного та безпечного відпочинку. А якщо врахувати, що наразі, в нашій державі ще немає системи сертифікації гідів та інструкторів на активних маршрутах, то варто звернути увагу на такі моменти:
чи їздять ваші майбутні інструктори в спортивно-тренувальні та пізнавальні мандрівки на інші гірські ріки в Україні та за її межами;
чи існує в фірмі, клубі чи кемпі власна система підготовки інструкторів, здачі кваліфікаційних вимог тощо;
чи відвідують спеціалізовані навчальні курси тощо;
чи беруть участь у водних змаганнях, а, може, й організовують їх;
чи належним чином вони екіпіровані: жилети, шоломи, рятувальні кінці, стропорізи;
в якому форматі відбувається передстартовий інструктаж: чи акцентують увагу на таких моментах, як безпека та аварійні ситуації, спорядження та користування ним, човни та керування ними, краєзнавча довідка;
чи практикують супровід на каяках (safety kayaker) маломірних човнів задля безпеки учасників.

спеціалізована інфраструктура У випадку наявності належної організації рафтинг-кемпу ви гарантовано отримаєте якісний продукт, добрі спогади та хороші враження. Останнім часом у Карпатах з’явилося безліч місць, де можна замовити сплав. Кемп "Білий Слон" приємно здивує Вас рівнем та різноманітністю човнів, підготовкою інструкторів, комфортним проживанням, наявністю санвузлів, перевдягалень, сушарок для одягу та взуття, іншими корисними послугами (фотосупровід, прокат action камер) тощо.

відпочинок із дітьми За належного рівня води на відповідних човнах із якісним екіпіруванням та під пильним наглядом інструкторів можливі сплави з дітьми. notabene Згода та участь батьків — обов'язкові.

прийнятна ціна “Низька ціна" не завжди означає “хороша”. А якщо це стосується активного та екстремального відпочинку, нехтувати якістю та безпекою аж ніяк не варто. Тож краще звертатися до професіоналів. Хоча у них вартість послуг не завжди найнижча.


Рафтинг-табір в Карпатах “Білий Слон”
створений туристами для туристів
Івано-Франківська область, Верховинський район, с. Дземброня / на карті Білий Слон
(098) 999 88 73 / ture@ture.ua