Сплави на Дністрі: relax-подорож у країні фортець, печер і водоспадів

Дністер — одна із найдовших рік в Україні — бере початок із невеликого джерела у Східних Бескидах на висоті 818 м. Загальна довжина — 1362 км, max глибина — 6 м. Перша згадка про Дністер датується V ст. до н. е. у працях Геродота.

ДНІСТРОВСЬКИЙ КАНЬЙОН простягається на 250 км від Галича до Хотина і є найбільшим у Європі. З 2008 року належить до 7 чудес природи України.
Високі стіни каньйону, затримуючи тепло, сприяють створенню особливого СУБТРОПІЧНОГО МІКРОКЛІМАТУ: весна тут настає рано, літо — спекотне із нечастими й нетривалими дощами.
У Західній Україні сконцентрована ТРЕТИНА УСІХ ЗАМКІВ ТА ФОРТЕЦЬ УКРАЇНИ й чимала їх частина розташована поблизу Дністра: Червоноград, Язловець, Раківець, Хотин тощо.
Стіни каньйону — ПІДРУЧНИК ГЕОЛОГІЇ: багатошаровість берегів дає інформацію про вік планети, розповідає про силурійський та ін. періоди. А ще править за природну камеру схову, зберігаючи рештки флори та фауни протягом 500 млн років.
Місця трипільських поселень, численні водоспади, гроти відлюдників та язичницькі капища, рідкісні сірі чаплі й реліктові ліси. Годі перерахувати усі принади Дністра — їх просто потрібно побачити.

Усе це у поєднанні з незайманою й дикою природою, відносно незначною густотою населених пунктів, безліччю варіантів зміксувати сплав із ВЕЛОПРОГУЛЯНКОЮ, СПЕЛЕОВИЛАЗКОЮ, РИБОЛОВЛЕЮ, ПАРАПЛАНЕРИЗМОМ пере­творює Дністер у Клондайк для мандрівника й шанувальника активного відпочинку.


Маршрути, тривалість та сезонність сплавів

Відпочинок на Дністрі може бути швидким й динамічним (на день чи вікенд) або неквапливим й медитативним (на тиждень, із довгими переходами й численними екскурсіями). Оптимальним для сучасних зайнятих людей є варіант триденного сплаву (щоб був бодай 1 день повного занурення).
Тривалість сплавного дня залежить від рівня води, човна й особистих преференцій туриста (повеслувати чи позасмагати й поплавати). Діапазон денного переходу може коливатися від 15 до 45 км за день.
Звісно, є й такі, що встигають за добу пройти 110 — 130 км. Але це особливий формат «відпочинку» на Дністрі, знаний у колі шанувальників як Марафон «Троє в каное».

НАЙЦІКАВІШІ ДІЛЯНКИ

с. Нижнів — м. Заліщики (130 км): дика й безлюдна ділянка, із залісненими берегами, насичена природними та історичними пам’ятками, особливою атракцією у цій частині Дністра є дельтадром у с. Одаїв та с. Ісаків, де можна отримати добрячу порцію адреналіну й побачити дністровські меандри із висоти пташиного польоту

м. Заліщики — с. Хотин (105 км): береги стають стрімкими й скелястими, лісів меншає та все частіше трапляються села;  каньйон закінчується Хотинською фортецею — окрасою дністровських берегів, твердинею у минулому й популярним екскурсійним об’єктом сучасності. notabene На Дністрі сплавний сезон відкривається уже в квітні й триває аж до жовтня, але найпопу­лярнішим періодом є ТРАВЕНЬ – ВЕРЕСЕНЬ.

Човни на Дністрі

На Дністрі можна побачити безліч сплавних засобів: від плоскодонок до теплоходів. Усе ж рекомендуємо використовувати каное та каяки (байдарки): вони швидкі й маневрені, на них зручно причалювати для огляду цікавого місця. А для веселих компаній непогано підійдуть місткі катамарани та рафти (6 — 8 ос.).

ТУРИСТИЧНІ КАЯКИ (байдарки)

 • + швидкі, прості у керуванні, мають низький центр ваги = низька ймовірність перевороту, легкі
 • - незручність посадки (стопи на рівні сідниць), мало місця для багажу, вода хлюпає з весла (у спеку це можна зарахувати до переваг)

ТУРИСТИЧНІ КАНОЕ

Човни схожі на індіанську пірогу (1 — 4 ос.) з 1-лопатевими веслами. У каное легко помістяться тато, мама, діти, всі їхні речі та вихований соба­ка. Бувають поліетиленовими, пластиковими, каркасними, дерев’яними.

 • + зручна посадка (стопи нижче сідниць), достатньо місця для багажу, швидкохідні, вода не хлюпає з весла
 • -  важче опанувати, мають вищий центр ваги, тихохідніші у пор. з каяками

КАТАМАРАНИ І РАФТИ

 • дають можливість мандрувати однією великою компанією, а також транспортувати велику кількість пасажирів та багажу
 • чимало важать, вимагають певної вправності в керуванні (хоча на Дністрі вчитись цій справі можна неспішно й без стресу)

SUP-ДОШКИ (stand up paddling)

Схожі на дошки для серфінгу, тільки довші й ширші. Керують SUPом стоячи за допомогою весла довжиною 2 — 2,5 м. Дністер з мальовничою природою, хорошою течією та насиченістю берегів екскурсійними об’єктами є зручною локацією для використання таких човнів. Бувають надувними та пластиковими. SUP дасть відчуття повної свободи і максимального єднання з водою.

Організований тур VS самостійна мандрівка

ОРГАНІЗОВАНИЙ ТУР — це економія часу на організацію мандрівки, продуманий маршрут, програма і побут, менше форс-мажорів і неприємних несподіванок. Як результат, зосередження на природі й відпочинку.  Однак доведеться слідувати графіку й пристосовуватись до побажань більшості (групи).

САМОСТІЙНА МАНДРІВКА дарує більше пригод та авантюр. Але й вимагає ретельного планування і належної підготовки. За умови, що все піде більш-менш за планом, — самостійно подорожувати економніше.

notabene Плануючи сплав на ділянці Нижнів — Заліщики, пам’ятайте, що кращі умови доїздів і пере­їздів — на правому березі Дністра. Про зручні під’їзди до ріки слід дізнатися завчасно.

На берегах Дністра є чимало місць для встановлення табору. Однак рекреаційна інфраструктура розвивається — і тепер з наметом можна зупинитись у належно облаштованих кемпінгах. Тут до ваших послуг чиста вода, вигоди, мангал, харчування, ПРОКАТ ЧОВНІВ та інформаційна підтримка.


Кемп на березі Дністра “Білий Бізон”
створений туристами для туристів
Івано-Франківська область, Городенківський район, с. Лука/ на карті Білий Бізон
50 км від Івано-Франківська, 180 км від Львова, 142 км від г/л курорту «Буковель»
(096) 999 78 91 / ture@ture.ua

notabene Беручи човен напрокат, слід подбати про його транспортування до точки старту сплаву та повернення з фінішу мандрівки. Тож розумно й ощадливо розпочинати маршрут у місці прокату чи закінчувати його там.

Зауважте: популярні місця зупинок на Дністрі вже можуть бути без дрів. Для розпалення вогнищ використовуйте тільки суху деревину та дотримуйтесь правил техніки пожежної безпеки. Рекомендовано готувати їжу на пальниках: це і зручно, і правильно.
Поповнити запаси провіанту можна у місцевих магазинах, але часто асортимент там доволі обмежений. Натомість, місцеві жителі радо запропонують вам дари садів і ланів. Найкраще стільникове покриття у Дністровському каньйоні забезпечує оператор «Київстар».

До усіх чеснот Дністра додамо ще його CHILD-FRIENDLY характер. Щоліта тут відбуваються «дитячі чумакування» — сплави Дністром, спеціально пристосовані для малят: нетривалі переходи річкою, цікаві екскурсії, ігри та розваги на природі. До речі, за результатами національного конкурсу лідерів активного та екологічного туризму 2014 нагороду отримав саме захід “Дитяче чумакування на Дністрі”. Це чудова можливість для батьків-непосид, поєднати сімейний відпочинок із активним. Неквапливі, тихі води Дністра стирають дні турбот і повертають відчуття гармонії та єднання з природою.

Безпека на Дністрі

Ріка Дністер є доволі безпечною для мандрівників. Перебуваючи на воді, варто користуватись правилами здорового глузду та дотримуватись загальних правил безпеки.


Ось деякі із важливих речей, про які потрібно пам’ятати під час мандрівки:

 • Під час сплаву користуйтесь рятувальними жилетами.
 • Плаваючи, будьте обережними, особливо якщо у воді перебувають діти.
 • Не легковажте силою течії.
 • Зважайте на нерівності дна: остерігайтеся гострих мушель, каміння тощо. Щоб не поранити ноги, використовуйте взуття на воду.
 • Сонце — серйозна і недооцінена проблема. Подбайте про засоби захисту від сонячних променів: легкий світлий одяг, що захищає тіло від опіків, панама та відповідні креми чи лосьйони.
 • Споживайте воду тільки з перевірених джерел або термічно оброблену.
 • Під час грози сплав варто припинити і перечекати негоду на березі у безпечному місці, дотримуючись загальних правил поведінки за таких обставин (не забуваємо про мобільні телефони й дерева-одинаки).
 • Під час встановлення табору уникайте великих дерев.
 • Дикі тварини, плазуни, кліщі тощо на дністровських берегах є. Однак якщо бути обачним, вони не становлять значної проблеми.