Ставте запитання в Instagram Ставте запитання в Telegram Ставте запитання в Viber

Рівень рік в Україні. Як знайти інформацію самостійно

Якщо ви хоч раз брали участь у сплаві рівнинною чи, особливо, гірською річкою, поняття «рівень води» для вас – не просто слова, а чи не основний арґумент вирушати у мандрівку чи ні.

Адже часто шанувальникам рафтингу, щоб дістатись до Карпат, потрібно щонайменше 5-6 годин. А рушати у довгу дорогу заради сумнівною насолоди хочеться не всім. Звісно, завжди можна знайти альтернативу водним розвагам (піти в гори, помандрувати на велосипеді чи коні), але з яскравістю вражень від адреналінового вибуху на білій воді цим активностям важко порівнятись.
Наразі українські мандрівники не володіють такими доступними засобами визначення рівня річок, як за кордоном. Однак певні напрацювання у цій сфері є. Можливо, не на всіх річках, можливо не такий хороший інтерфейс і не так багато даних. Однак це вже щось. Тож як можна отримати інформацію та проаналізувати ситуацію із рівнем води?
Виявляється, Український Гідрометеорологічний Центр моніторить рівень річок в Україні. На багатьох водоймах є станції, де вимірюють повноводність. Правда, заміри беруть один раз в день (переважно вранці до 9:00). 


Ознайомтесь із картою пунктів спостереження на річках України.



Як користуватися картоюЗнаходимо річку. На ній може бути декілька пунктів спостереження. Вибираємо той, що розташований найближче до цікавої для вас ділянки.

ПРИКЛАД. На річці Прут є декілька пунктів: Ворохта, Татарів, Яремче, Коломия, Чернівці. Вибираємо Яремче. Наводимо на зелену крапку. З’являється така інформація: Пост, річка, область — тут усе зрозуміло. “Фактичний рівень води” відображає рівень води на дату та час (вони вказані)  заміру. Тобто 04.03.2018 о 08:00 в пункті спостереження “Яремче” на річці Прут рівень води становив 183 см. Також видно, що за добу рівень не змінився. Можна навіть ознайомитись із показниками температури води (для шанувальників самосплаву =).

Щоб правильно розтлумачити отримані дані, потрібно знати, від чого відштовхуватись. На жаль, у питанні прийнятного для сплаву показника рівня води Український Гідрометеорологічний Центр допомогти не може. Зараз збирається така інформація.


Нижче вказуємо МІНІМАЛЬНИЙ ДЛЯ КАЯКІНГУ РІВЕНЬ на деяких річках (точка зору, заснована на особистому досвіді):
р. Прут у пункті "Яремче" — 175 см,
р. Свіча в пункті "Зарічне" — 120 см,
р. Чорний Черемош у пункті "Верховина" — 310 см,
р. Чорна Тиса у пункті "Ясіня" — 125 см.


Тепер найскладніше — прогнозування. Залежність від погодних умов є надзвичайно високою. Оскільки синоптики рідко вгадують із погодою, шанси правильно передбачити рівень води — доволі низькі. Візьміть до уваги, що значні опади можуть підняти рівень води за один день. Правда, легенький дощик нічого не вирішує — потрібна злива.

Шанувальникам каякінгу та рафтингу варто пам’ятати, що висока вода — панянка примхлива. На неї потрібно полювати. А зловлять її лише швидкі й моторні. Тож є вода — підірвалися й поїхали.